search Wiedza współpraca wsparcie od 1907

TERMIN I MIEJSCE SZKOLENIA

  • 13 kwietnia 2023r. od godz. 09.00 do 14.00
  • Szkolenie prowadzone jest w formule on-line, (tzw. webinar). Każdy uczestnik dzień wcześniej otrzyma link z dostępem do platformy.

WYKŁADOWCA

Lech Janicki - prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 14 lat zajmuje się problematyką podatkową i prawną. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu ogólnego prawa podatkowego oraz podatków bezpośrednich. Autor i współautor publikacji oraz komentarzy z zakresu prawa podatkowego oraz prawa pracy na łamach m.in. Rzeczpospolitej i Gazety Prawnej,  ekspert podatkowy w mediach (m.in. TVN CNBC) oraz licznych portali branżowych, doświadczony wykładowca szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

OPIS

Polskie firmy coraz więcej usług nabywają za granicą, natomiast nie zawsze zdają sobie sprawę, że wiele z nich może być dodatkowo opodatkowanych w Polsce podatkiem u źródła (WHT) w wysokości np. 20 %.  Leasing popularnych aut, zakup zdjęć w serwisach internetowych, wynajęcie samochodu w podróży zagranicznej, skorzystanie z usług prawnika z innego kraju, udział w targach zagranicznych, usługi pozycjonowania w sieci kupione od Google, płatności za usługi Facebooka, bilety na niektóre imprezy sportowe, skorzystanie z usług doradczych bądź powierzenie prowadzenia księgowości zagranicznemu biuru rachunkowemu – te i szereg innych zdarzeń mogą skutkować koniecznością zapłaty w Polsce podatku u źródła.

Poza tym na polskich firmach ciążą także szczególne obowiązki informacyjne związane z dokonywaniem płatności zagranicznym kontrahentom (IFT, CIT-10Z, PIT-8AR). Od 2019 i 2020 roku regulacje uległy istotnym i bardzo uciążliwym zmianom wymagającym od polskich firm znacznie większej uwagi przy rozliczaniu usług nabywanych z zagranicy. Ponadto pandemia Covid-19 w istotny sposób może utrudnić realizację obowiązków związanych z rozliczeniem podatku u źródła. Od 2022 roku obowiązują  natomiast po 3 latach zawieszenia rewolucyjne ale i bardzo skomplikowane regulacje dotyczące płatności powyżej 2 mln zł.

PROGRAM

  1. Czym jest podatek u źródła (WHT) i kiedy musimy o nim pamiętać.
  2. Zamykam rok podatkowy i stwierdzam nabycie usług podlegających WHT – co należy wtedy zrobić?
  3. Podatek u źródła w trakcie pandemii Covid-19 (problemy z uzyskiwaniem dokumentów od strony zagranicznej, szczególne przepisy Tarczy 4.0) – złagodzenia obowiązujące dalej w 2022 i 2023 r.
  4. Jak weryfikować kontrahentów zagranicznych?
  5. Rewolucja w podatku u źródła od 2022 r.” – zapłata podatku i skomplikowana procedura zwrotu w ciągu 6 miesięcy, oświadczenia zarządu, specjalne interpretacje – przygotowanie się do nowych procedur.
  6. Praktyczne wypełnianie deklaracji CIT-10Z, PIT-8AR oraz informacji IFT (obowiązki w styczniu, lutym i marcu 2023 r.)
  7. Specyfika certyfikatu rezydencji jako dokumentu pozwalającego na wyłączenie stosowania przepisów polskich ustaw podatkowych (forma, treść, PDF, skan certyfikatu itp.)
  8. Klauzula „beneficial owner” i jej stosowanie w praktyce (m.in. oświadczenia beneficjalne zagranicznych podatników).
  9. Szeroki katalog usług opodatkowanych podatkiem u źródła i odpowiednie konstruowanie treści umów z podmiotami zagranicznymi.
  10. Odsetki wypłacane podmiotom zagranicznych w podatek u źródła.
  11. Opodatkowanie nabycia praw autorskich i należności licencyjnych.
  12. Zakup licencji na programy komputerowe (w tym koncepcja „end user”)
  13. Leasing a WHT: kwestia zakładu leasingodawcy w Polsce.
  14. Opodatkowanie najmu urządzenia przemysłowego i naukowego.
  15. Najem samochodu osobowego, samochodu ciężarowego bądź maszyny budowlanej za granicą – konieczność zapłaty podatku u źródła (WHT), szczególne obowiązki ciążące na polskim podatniku, najczęstsze problemy wynikające z braku posiadania certyfikatu rezydencji podmiotu wynajmującego samochód.
  16. Podróże służbowe pracowników a podatek u źródła.
  17. Opodatkowanie nabycia za granicą usług doradczych, konsultingowych, eksperckich, usług wsparcia, usług prawnych i księgowych.
  18. Kontrowersyjne orzecznictwo i wątpliwości dotyczące opodatkowania podatkiem u źródła nabycia za granicą usług badania rynku, przetwarzania danych, zarządzania i kontroli oraz gwarancji i poręczeń.
  19. Wykupienie dostępu do baz ofertowych, Booking.com, giełdy internetowe.
  20. Serwery zagraniczne, „zdalny pulpit” i „praca w chmurze”, usługi IT.
  21. Zagraniczne szkolenia „online”.
  22. Usługi reklamowe nabywane za granicą.
  23. Reklama telewizyjna, radiowa, internetowa, hosting, Google, Facebook, Adobe, Microsoft, licencje na programy telewizyjne, wydawnictwa, rynek książki itp.
  24. Zagraniczne targi i konferencje a podatek u źródła.
  25. Problematyka tzw. usług o podobnym charakterze w orzecznictwie 2010-2022 r.
  26. Zakup biletów lotniczych po zmianach w 2017 r. i czarter samolotów.
  27. Podatek u źródła w PIT (zleceniobiorcy, członkowie zarządów, artyści, sportowcy, menedżerowie itp.)
  28. Zwolnienia w podatku u źródła – warunki, dokumentacja, obowiązki.

WYMAGANIA SPRZĘTOWE

Do wzięcia udziału w szkoleniu niezbędny jest komputer stacjonarny, laptop, tablet lub telefon komórkowy z obsługą dźwięku.

OPŁATA

  • 300,00 zł  od osoby
  • 270,00 zł dla członków oddziału SKwP  we Włocławku
  • Warunkiem udzielenia rabatu członkom Oddziału Okręgowego we Włocławku SKwP są

    na bieżąco opłacone składki członkowskie.

Cena obejmuje:

  • wykład wraz z autorskimi materiałami szkoleniowymi
  • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

materiały i zaświadczenie zostaną wysłane na adres mailowy uczestnika.

INFORMACJE DODATKOWE

Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest nadesłanie karty zgłoszenia  e-mail’em na nasz adres: biuro@wloclawek.skwp.pl   lub poprzez formularz online na stronie internetowej oraz dokonanie wpłaty na nasze konto nr 94 1020 5170 0000 1902 0005 5665 do dnia poprzedzającego szkolenie.  Jeżeli do dnia poprzedzającego szkolenie należność ureguluje zbyt mała ilość osób to szkolenie zostanie odwołane (informacja zostanie wysłana drogą mailową).

Rezygnacja ze szkolenia musi nastąpić bezwzględnie w formie pisemnej (za pośrednictwem poczty mailowej) najpóźniej do dnia poprzedzającego szkolenie.  Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów szkolenia przez zgłaszającego w wysokości 100%. Nieuczestniczenie w szkoleniu nie skutkuje zwrotem wpłaconej należności.

Karta zgłoszenia jest prawnie wiążącą umową zawartą pomiędzy organizatorem szkolenia a zgłaszającym.

Uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone jest imiennym Zaświadczeniem, zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 19 marca 2019r. (Dz. U. z 2019, poz. 652).

Pozostałe aktualności

ul. Miedziana 2/4
87-800 Włocławek

tel.54 232 63 49

biuro@wloclawek.skwp.pl

94 1020 5170 0000 1902 0005 5665